פרשנס המגזין

לימודי תקשורת חזותית
Visual Communication

על לימודי תקשורת חזותית והאפשרויות שייפתחו בפניכם

יש מלים ומושגים שאנחנו שומעים כל הזמן ואל ממש יודעים מה עומד מאחוריהם. תקשורת חזותית למשל הוא דוגמה טובה לביטוי כזה שכולנו מכירים אך לא ממש מבינים מה המשמעות שלו. תקשורת חזותית למי שלא יודע היא תחום מרתק שהולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות. כשמה כן היא תקשורת חזותית עוסקת בכל מה שנגלה לעינינו באמצעי התקשורת ועניינה הוא הנושא החזותי. מדובר בתחום מרתק ומיוחד שמהווה שחקן חשוב בעולם ההיי טק והפרסום אלך לא רק.

מה זה בכלל לימודי תקשורת חזותית?

במבט קצר סביב נגלה שכל מה שנמצא סביבנו קשור במידה זו או אחרת בתקשורת חזותית. החל מהספרים שאנחנו קוראים, המשך בעיתונים שאנו מעיינים בהם, בדיסקים, שלטי חוצות, פרסומות בטלוויזיה ועוד. אתרי אינטרנט למשל הם תחום חדש באופן יחסי בענף והם מהווים כיום שחקן חשוב בעבודתם שלך המעצבים הגרפיים. מבחינת הכשרה מעצבים גרפיים הם בוגרי לימודי תקשורת חזותית ומשום שהתחום הוא כה רחב וחולש על תת תחומים נוספים, ככל שהמעצב הוא בעל ידעבתחומים נוספים כעמו תקשורת, אמנות, ספרות מדע ועוד, כך עבודתו תהיה מעניינת יותר.

מה מסייע למעצב?

ניתן לומר כי כל הידע הקודם שיש למעצב והסקרנות הטבעית שטבועה בו, בשילוב עם היצירתיות מהווים מצע וקרקע ועבודה פורה ומעניינת שתהפוך אותו ממעצב טוב למעצב מוביל. מסיבה זו לימודי תקשורת חזותית נחשבים לימודים קשים ומסובכים אך מעניינים במיוחד. הלימודים מתקיימים בבתי ספר לתקשורת חזותית ובמכללות ונמשכים על פני רוב ארבע שנים. בתום ארבע שנים מקבל הבוגר תעודת מעצב גרפי שמאפשרת לו להשתלב בתחום כמעצב שכיר או עצמאי.

תכני לימוד

מבחינת תכני הלימוד במסלול המלא לומדים הסטודנטים את כל תוכנות המחשב שמסייעות למעצב להוציא לפועל את התכנית שלו. התוכנות מורכבות וקשות ללימוד ולכם יש לוודא שמוסד הלימוד לא רק עוסק בהוראה אלא גם בתרגול וכי לרשות הסטודנטים עמדות תרגול נגישות וזמינות לעבודה עם איש צוות שיסייע במידת הצורך. מלבד התכנים הטכניים לימודי תקשורת חזותית וכללים גם לימודי תיאוריה מתחום התקשורת, האמנות, העיצוב, הפרסום, השיווק ועוד.

ידע מעשי

לכל אלה מצטרפות סדנאות בקבוצות קטנות של ציור, רישום, צילום ועוד מתחום האמנות הפלסטית. המטרה היא לאפשר למעצב להעמיק את עולמו התיאורטי ולסייע לו בבניית כלי עבודה שיאפשרו לו להיות מעצב בסיום הלימודים. כאמור תחום העיצוב הגרפי הוא רחב וחולש על כל מה שנגלה לעינינו כמעט. משום כך בלימודים המלאים נחלקים להתמחויות שונות שמאפשרות לסטודנטים לפלס לעצמם את הדרך בעולם האמתי בסיום הלימודים.

סיום הלימודים

לקראת סיום הלימודים מתחילה עבודה על תיק עבודות שישמש את הסטודנטים במציאת עבודה לאחר סיום הלימודים. זהו כרטיס הביקור שלהם ולכן חשוב לעבוד עליו במהלך הלימודים בסיוע ממורי החוג. בנוסף, בשנת הלימודים האחרונה מגישים הסטודנטים את פרויקט הגמר שבו הם זוכים ליישם את כל מה שלמדו בארבע שנות הלימודים. המסלול מאתגר ומפרך אך מעניין וכולל תכני לימוד רבים. התעודה שמקבלים בסיומו מאפשרת למעצבים הצעירים להשתלב במשרדי פרסום, עיתונים, חברות אינטרנט והייטק.

מסלול מקוצר

מלבד המסלול המלא קיימים גם מסלולים מקוצרים שכוללים קורסים בני כמה חודשים או לימודי תעודה שנמשכים שנה אחת. הלימודים הללו מזכים בתעודת ביצועיסט מפני שהם מוקדשים ללימוד תוכנות המחשב בלבד. בסיומם מקבלים הבוגרים תעודה שמאפשרת להם להשתלבבתעשייה כאנשי ביצוע. המסלול מתאים למי שמעוניין בהסבה מקצועית או לכל מי שרוצה לעסוק רק בעבודה המעשית ללא העבודה היצירתית.

לסיכום

בכל מקרה בחירת מוסד הלימודים צריכה להיעשות בקפדנות. וודאו כי תכנית הלימודים מתאימה לכם ולציפיות שלכם וכי המוסד הוא מוכר ובעל מוניטין.

עוד ב-FRESHNESS

דילוג לתוכן